Wizyta gościa z CERN

 

Dnia 05 kwietnia w Szkole Podstawowej w Parzynowie odbyło się spotkanie uczniów klasy V, VI i VII z Arturem Więckiem, informatykiem pracującym od 20 lat CERN-ie.  zajmuje się tam infrastrukturą baz danych, administrowanie procesów w CERN-ie oraz zarządzaniem procesami inżynierskimi. Pan Artur został zaproszony przez klasę VII wraz z wychowawcą. Należy tu dodać , że nasz gość przybył z córką Elizą, synem Olivierem. W spotkaniu uczestniczył czynnie Pan Piotr Duczmal prezes CWINT-u.

 


W prezentacji zostały przedstawione etapy rozwoju CERN-u w krótkim zarysie historycznym, oraz obszary obecnej działalności. Działalność w obszarze badań naukowych poparta została wieloma filmami z bieżącym komentarzem pana Artura. Podczas prezentacji padało wiele ciekawych pytań ze strony uczniów i pana Piotra. Pan Duczmal korzystając ze swojej ogromnej wiedzy nie tylko zadawał pytania ale także wiele problemów wyjaśniał uczniom.

Spotkanie odbyło się przy ogromnym zainteresowaniu uczniów. Tematyka astronomii, cząstek,  antymaterii czy początków powstania świata jest tematyką atrakcyjną, że może się przyczynić do większego zainteresowania się uczniów zjawiskami fizycznymi jak i samą nauką. Na dowód tego możemy przytoczyć przykładowe komentarze uczniów opublikowane w internetowych komunikatorach po spotkaniu.

„Spotkanie w czwartek było ciekawe. Zostały na nim przedstawiane informacje o CERN-ie. Bardzo podobał mi się sposób tłumaczenia przez Pana informatyka. Bardzo zainteresował mnie tym tematem. Chętnie jeszcze raz bym się z nim spotkał.” Norbert

„Pan z CERN-u dał nam dawkę bardzo potrzebnej i ciekawej wiedzy na temat fizyki. Bardzo wiele nam wyjaśnił w sprawie akceleratora cząstek. Udzielił nam odpowiedzi na nasze niektóre mądre pytania. Mam nadzieję że jak najszybciej ponownie dojdzie do naszego spotkania. Cieszę się z jego wizyty.” Mateusz

Tydzień temu do naszej szkoły zawitali goście wykwalifikowani w dziedzinie fizyki. Jednym z nich był Artur Więcek, pracownik CERN-u (Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire). Dzięki jego przyjeździe dowiedzieliśmy się o rozmaitych rzeczach związanych z fizyką jak i samym CERN-em. Uważam że nasza szkolna młodzież dużo wyniosła z tego spotkania i organizowanie takich wydarzeń w przyszłości może zwiększyć poziom wiedzy u naszych uczniów, a także rozwijać młode umysły w dziedzinie jaką jest fizyka. Kaja

Kolejnym priorytetem w CERN-u jest propagowanie nauki wśród młodzieży. Działają specjalne komórki do organizacji wycieczek popularno-naukowych na obszarze ośrodka. CWINT już korzystał z takich wycieczek. Stąd po spotkaniu z młodzieżą Pan Artur z rodziną wybrał się do siedziby CWINT-u aby omówić dalszą współpracę w tej kwestii. 

Statystyka

Użytkowników:
6
Artykułów:
102
Odsłon artykułów:
45733

Kontakt z administratorem

Adres  na który przesyłać można materiały na stronę.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Zagadki

Native RTL SupportW tej części pojawiać się będą zagadki, których rozwiązanie będzie nagradzane.

Ciekawostki

Docs / SupportDo tej pory odnotowano, że najcięższym człowiekiem był mieszkaniec USA Ion Broker i ważył 635 kg.

Natomiast najwyższym uważa się tez mieszkańca USA Roberta Perschinga, który mierzył 272 cm. Najwyższa kobieta to Chinka Cen Tin-Lian o wzroście 248 cm.

 

Free business joomla templates